PORTALE FUNDUSZY EUROPEJSKICH

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ ; Mapa Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podlaskiego http://www.efrr.wrotapodlasia.pl/
Projekty programu Kapitał Ludzki - http://www.projekty.efs.gov.pl/
Termin „kapitał ludzki" jest pojęciem oznaczającym zasób wiedzy, umiejętności oraz potencjału zawartego w każdym człowieku i w społeczeństwie jako całości, określającym zdolności do pracy, adaptacji do zmian w otoczeniu oraz możliwości kreacji nowych rozwiązań - "Człowiek - najlepsza inwestycja".

czwartek, 27 października 2011

NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE UCZESTNICZĄ W RÓŻNYCH PROJEKTACH zewnętrznych



Augustowskie Centrum Edukacyjne jako kreatywny Zespół Szkół Zawodowych bardzo chętnie korzysta również z zaproszeń do uczestniczenia w projektach różnych instytucji, pochodzących spoza powiatu Augustowskiego. 
Dzięki temu mamy jako szkoła szansę na zdobywanie nowej wiedzy, doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności poprzez udział w różnych nowych formach uczenia się.

Obecnie uczniowie i nauczyciele ACE uczestniczą lub uczestniczyli  w niżej wymienionych projektach dotowanych przez Unię Europejską:

"Blogowa Mapa Przemian" - konkurs na bloga, do którego zaprosiła nas po raz kolejny Fundacja Think! - rok temu uczestniczyliśmy bowiem w "Filmowej Mapie Przemian" -  


Opiszemy w nim przemiany zachodzące w środowisku dzięki dotacjom z Unii Europejskiej. Projekt jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej przyznanych w ramach „Konkursu dotacji na przeprowadzenie działań informacyjno – promocyjnych dotyczących Funduszy Europejskich”, ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Ich zadaniem będzie poprowadzenie przez minimum 6 tygodni bloga ukazującego wpływ środków unijnych na rozwój ich miejscowości, regionu, Polski. 
Młodzież, wcielając się w role dziennikarzy i fotoreporterów, nawiąże współpracę z instytucjami samorządowymi, kulturalnymi oraz innymi podmiotami, które korzystają ze wsparcia unijnego i zaprezentują w swoim serwisie realizowane i finansowane ze środków unijnych projekty. Linki do uczniowskich blogów zostaną umieszczone na interaktywnej „Blogowej Mapie Przemian”. 

1.  "INFORMATYKA+" - ponadregionalny program rozwijania kompetencji uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki w Warszawie.    
www projektu  
                                                      Zdjęcia z wyjazdu naszych uczniów na zajęcia w WWSI


2.  "AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWYCH program rozwoju uczniów szkół ponadgimnazjalnych Polski Wschodniej” - realizowany jest przez Unizeto Technologies S.A. w partnerstwie z Instytutem Maszyn Matematycznych - ponadregionalny program rozwijania kompetencji uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie  przedsiębiorczości i umiejętności komputerowych oraz komunikowania się we współczesnym świecie. 
www projektu    

3.  "EFEKTYWNY NAUCZYCIEL SZTUKI KULINARNEJ" - modelowy program doskonalenia zawodowego poprzez staże dla nauczycieli przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu kucharz. W I edycji programu tego programu  brała udział p. Eugenia Małgorzata Puczyłowska, natomiast w edycji II bierze udział p. Alicja Zyskowska. Nauczycielki przedmiotów gastronomicznych bardzo zadowolone są z udziału w programie. Wkrótce uczestniczki wypowiedzą się na ten temat, co oczywiście przeczytamy w wywiadach przeprowadzonych z nimi.
www projektu

4. "HoReCa" - europejski program doskonalenia nauczycieli branży HoReCa" - w tym programie bierze obecnie udział p. Eugenia Małgorzata Puczyłowska, która dzięki dotacji z UE do programu wzięła udział w dwutygodniowej praktyce gastronomicznej w Portugalii - nie ponosząc kosztów wyjazdu dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu.
www projektu   filmik    wywiad z uczestniczką projektu

5. "BUDOWNICTWO - NOWOCZESNY NAUCZYCIEL PRZEDMIOTÓW ZAWODOWYCH" - adresowany do nauczycieli z dwóch województw: podlaskiego i warmińsko – mazurskiego, mający na celu podwyższenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli zawodu w kierunku budownictwo, realizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Suwałkach.


6. "SAFER INTERNET" - DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU -  promowanie bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. 
W ramach programu prowadzone są również działania na rzecz zwalczania nielegalnych treści i spamu w Internecie. Za zorganizowanie ciekawej inicjatywy szkolnej na Dzień Bezpiecznego Internetu szkoła została nagrodzona.

7. PROGRAM "eTwinning" - edukacyjny program Unii Europejskiej, koordynowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem internetu, TIK oraz popularyzowanie szkoleń nauczycieli.

Nauczycielka przedmiotów informatycznych w ACE - Jadwiga Prawdzik uczestniczyła w ramach Programu eTwinning w 60-godzinnym kursie w systemie eLearning "Jak uczestniczyć w Programie eTwinning?", zorganizowanym przez Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning  w dniach od 21.09. - 30.11.2009r. (10 tygodni), którego celem było poznanie zasad realizacji programu eTwinning, narzędzi do komunikacji i tworzenia materiałów w projektach międzynarodowych oraz praktycznego użycia platformy Moodle i portalu eTwinning.
Dzięki odbytemu eLearningowemu szkoleniu i nabytym dzięki niemu umiejętnościom, a także platformie Programu eTwinning, założonemu dzięki dotacji UE, przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - zachęciłam koleżanki uczące języka angielskiego, a także kilkunastu uczniów z klas technicznych do rejestracji na platformie eTwinning, by móc z wraz z nimi nawiązać kontakty z nauczycielami i uczniami ze szkół średnich z różnych państw Europy: Francji, Portugalii, Włoch, Bułgarii, Rumunii, Litwy, Turcji. Poprzez platformę eTwinning realizowaliśmy wspólnie z młodzieżą projekt w języku angielskim "Wirtualne przewodniki po naszych miastach", opisując i pokazując nasze miasta za pomocą: zdjęć, prezentacji, filmików, stron internetowych, dzięki  narzędziu elektronicznemu Programu eTwinning: platformie interaktywnej TwinSpace.   Była to wirtualna podróż po Europie, jeszcze nie doskonała, bo pierwsza, ale bardzo ciekawa. Zobacz: 
Twinspace.etwinning    www programu


8. Program "Comenius" - edukacyjny program Unii Europejskiej, koordynowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - dwie panie - nauczycielki języka angielskiego dzięki dotacjom z UE uczestniczyły w wyjeździe do Wielkiej Brytanii. Wkrótce zamieścimy tutaj wywiady z p. Bogusławą Zawieją i p. Anetą Orchowską ...
P. B. Zawieja w listopadzie 2010 r. była uczestnikiem dwutygodniowego kursu "Metodyki kreatywnej w uczeniu języków obcych", zorganizowanym przez Laka School of English w Oxfordzie. Szkolenie to odbyło się w ramach realizacji Programu Unii Europejskiej COMENIUS - "MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACYJNEJ". 
W dniu 9 grudnia 2010 roku nauczyciele języków obcych i innych przedmiotów brali udział w metodycznym spotkaniu WDN, prowadzonym przez p. Bogusławę Zawieję, która dzieliła się w ten sposób z innymi nauczycielami wiedzą zdobytą podczas wyjazdu do Wielkiej Brytanii.

9. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa: "Studia podyplomowe dla nauczycieli z zakresu nauczania drugiego przedmiotu", został zrealizowany przez Uniwersytet w Białymstoku dla 560 nauczycieli zatrudnionych w województwie podlaskim.  
 
Celem tych studiów podyplomowych było:
=> umożliwienie nauczycielom zatrudnionym w szkołach lub placówkach oświatowych uzyskanie kwalifikacji do nauczania drugiego przedmiotu lub prowadzenia zajęć,
=> przygotowanie do posługiwania się technologią informacyjną i jej wykorzystywania w nauczaniu,
                             => podniesienie poziomu znajomości języka obcego.

Studia te były prowadzone w zakresie następujących przedmiotów i specjalności: 
                                             => edukacja elementarna,
                                             => pedagogika opiekuńczo-wychowawcza,
               => wychowanie w rodzinie,
               => terapia pedagogiczna,
               => wiedza o kulturze,
               => fizyka, przyroda,
               => informatyka,
 => wychowanie fizyczne i gimnastyka korekcyjna. 
 

 W projekcie tym uczestniczyła p. Jadwiga Prawdzik - nauczyciel z ACE. 


Oto wypowiedź pani, opiekującej się naszym udziałem w konkursie, która uczestniczyła w ww. studiach podyplomowych z zakresu informatyki: 

J. Prawdzik - Program studiów obejmował 464 godziny zajęć dydaktycznych, w tym 80 godz. nauczania języka obcego. 

Wybrałam kierunek informatyka zgodnie z moimi zainteresowaniami i potrzebą uzupełnienia kwalifikacji. Dzięki uczestniczeniu w tym projekcie dotowanym z Funduszu EFS, nie płacąc czesnego za studia znacznie podwyższyłam poziom mojej wiedzy informatycznej, a także uzyskałam pełne kwalifikacje do pracy w moim obszarze nauczania przedmiotów informatycznych.
Kosztowały mnie tylko dojazdy na uczelnie. Resztę dofinansował Europejski Fundusz Społeczny. Jestem bardzo zadowolona z takiego sposobu uzupełniania wykształcenia i podnoszenia kwalifikacji, gdyż nie obciążało ono finansowo budżetu rodziny. 
 
Wymaganiami, jakie   należało spełnić, było:
=> uczestniczenie w co najmniej 80% godzin wykładów i ćwiczeń, gdyż na każdych zajęciach podpisywaliśmy listę obecności, 
=> poświęcenie wolnego czasu w wakacje i ferie na często 8-godzinne zajęcia,
=> przygotowanie się do zajęć. 

Wysiłek włożony w spełnienie tego wymogu zwrócił się w postaci uzyskania dyplomu ukończenia 3-semestralnych studiów podyplomowych w zakresie informatyki w ciągu 10 miesięcy intensywnej, bezpłatnej nauki. 
Otrzymany dyplom pozwolił mi na uzyskanie pełnych kwalifikacji do nauczania technologii informacyjnej w szkole ponadgimnazjalnej, dzięki czemu mam pracę, którą lubię.

1 komentarz:

  1. Uczestniczyłem w projekcie Informatyka+ dzięki staraniom ACE, dzięki dotacjom i miałem możliwość dowiedzenia się wiele nowych rzeczy, o których samodzielnie bym się nie dowiedział.

    OdpowiedzUsuń

Prosimy Cię miły Gościu naszego bloga o komentarzyk do posta. Dziękujemy :)